اینترنت 5G

اینترنت 5G
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/01/21 0 نظر

اینترنت فایو جی (5G) نسل پنجم فناوری استاندارد برای شبکه‌های تلفن همراه است که شرکت‌های تلفن همراه از سال 2019 استقرار آن را در سراسر جهان آغاز کردند. 5G کانال‌های بزرگتر(برای سرعت بخشیدن به داده‌ها)‌، تأخیر کمتر‌ (برای پاسخگویی بیشتر) و امکان اتصال هم‌زمان به دستگاه‌های بیشتر (برای سنسورها و دستگاه‌های هوشمند) را نسبت به نسل‌های پیشین ارائه می‌کند. در واقع 5G دسترسی به امواج کوتاه برد «باند بالا» را پشتیبانی می‌کند و حدود 30 درصد سرعت بهتری دارد و کانال‌های 5G به 100 مگاهرتز نیز می‌رسند.

اینترنت 5G در ایران

در ایران از اینترنت 5G برای اولین در سال 1399 توسط اپراتور ایرانسل رونمایی شد. سایت هایی برای اینترنت 5g در ایران در تهران و چندین شهر، مثل مشهد، کیش، اهواز و تبریز راه‌اندازی شده است. اما به دلیل تخصیص ندادن پهنای باند بیشتر به شبکه 5G همچنان دسترسی عموم مردم به آن امکان‌پذیر نیست.

مناطق تحت پوشش اینترنت 5G

درست است که اینترنت 5G پهنای باند وسیعی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما دسترسی به چنین باندی به برج‌های بزرگتری از امواج رادیویی نیاز دارد که بسیار پرهزینه خواهد بود. البته طبق گزارشات موجود، شرکت‌های مخابراتی مانند ایرانسل و همراه‌ اول همچنین برای دسترسی به نرخ تأخیر مورد نیاز باید پایه ایستگاه‌های خود را با فیبر نوری تشکیل دهند. بنا بر گزارشات 7 استان ایران به سایت های اینترنت 5G مجهز شده‌اند.

مناطق تحت پوشش 5G ایرانسل در ایران

طبق گزارشات در یکم مرداد ماه سال 1399 اپراتور ایرانسل اولین بار، از اینترنت 5G در تهران در دانشگاه تربیت مدرس (خیابان کارگر شمالی) رونمایی کرد و مدتی نگذشت که اینترنت پرسرعت 5G به محله‌های دیگر تهران پا گذاشت. دومین سایت 5G در محله امیرآباد تهران و سومین و چهارمین سایت به ترتیب در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس و پارک آب و آتش راه اندازی شده اند. در شیراز و کیش نیز پنجمین و ششمین سایت در اواخر سال 99 راه‌اندازی شدند.

ناگفته نماند بیش از ده سایت نسل پنجم فناوری ارتباطات سیار در ایران راه اندازی شده است و برخی از آن‌ها برای عموم قابل استفاده است.

مناطق تحت پوشش اینترنت 5G همراه اول

شما می‌توانید پوشش دهی اینترنت همراه اول برای استان، شهر و محله خود را در سایت همراه اول با عنوان مناطق تحت پوشش اینترنت ببینید. لازم به ذکر است که اولین سایت 5G همراه اول در تهران در برج ستاره ونک 10 اسفند 1399 رونمایی شد. پیش از این 4 اسفندماه سال 99 نیز دو سایت 5G همراه اول در دو نقطه از مشهد در مدار سرویس دهی قرار گرفته است. . سومین و چهارمین سایت 5G همراه اول در مناطق الهیه و باغ کتاب تهران راه اندازی شد.

به دنبال آن سایت های دیگری در شهرهای قم، جزیره کیش، اهواز و تبریز راه‌اندازی شد.

 

مناطق تحت پوشش مبین نت

مراسم تجاری‌سازی شبکه 5G مبین‌نت در روز دوشنبه، هجدهم اسفندماه سال 1399 با حضور مهندس جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات، مدیران ارشد شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) و اصحاب رسانه برگزار شد. شرکت ارتباطات مبین‌نت نسل پنجم اینترنت را در این مراسم برای دو مشتری سازمانی خود به‌صورت پایلوت فعال کرد. به گفته کارشناسان مبین‌نت به‌زودی شاهد تجاری سازی 5G در سراسر کشور خواهید بود.

 

 

 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید