تفاوت 4G و LTE چیست؟

تفاوت 4G و LTE چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/10/14 0 نظر

این روزها تقریباً همه ما دو کلمه 4G و LTE را به دفعات در تبلیغات اپراتورها و شبکه‌های موبایل شنیده ایم. این دو کلمه انقدر به گوش‌مان آشنا هستند که حتی از خود نمی پرسیم چه تفاوتی باهم دارند. اما در این میان افرادی هم هستند که این دو واژه را یکسان می‌دانند و به‌جای هم به‌کار می‌برند، که متاسفانه این اتفاق بین متخصصان و کارشناسان کامپیوتر و مخابرات نیز دیده شده است.

آیا می‌دانید تفاوت 4G و LTE چیست؟

این روزها تقریباً همه ما دو کلمه 4G و LTE را به دفعات در تبلیغات اپراتورها و شبکه‌های موبایل شنیده ایم. این دو کلمه انقدر به گوش‌مان آشنا هستند که حتی از خود نمی پرسیم چه تفاوتی باهم دارند. اما در این میان افرادی هم هستند که این دو واژه را یکسان می‌دانند و به‌جای هم به‌کار می‌برند، که متاسفانه این اتفاق بین متخصصان و کارشناسان کامپیوتر و مخابرات نیز دیده شده است. وقتی صحبت از 4G می‌شود، یعنی نسل چهارم شبکه‌های موبایل و یا چهارمین نسل از فناوری‌های ارتباط موبایل. کلمه G نیز به معنای نسل است که از (Generation) گرفته شده است. اما LTE (Long Term Evolution) یک نسل از شبکه‌های موبایل محسوب نمی‌شود.

 LTE چیست؟

همان طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم، LTE مخفف Long Term Evolution است. درنتیجه این فناوری یک استاندارد و نسل مجزای شبکه‌های موبایل نیست، بلکه شاخه‌ای از 4G است. وقتی علامت 4G در بالای صفحه نمایش موبایل به چشم می‌خورد، به این معنا نیست که واقعا از یک شبکه 4G استفاده می‌کنیم، بلکه زمانی‌که استاندارد 4G تصویب شد، بیشتر ارائه‌دهندگان سرویس موبایل با پول دادن به شرکت‌های سازنده موبایل، 4G را وارد مشخصات پشتیبانی محصول کردند تا روی صفحه‌نمایش نشان داده شود. همین‌جا بود که 4G از مسیر اصلی خود منحرف شد. اما تنظیم‌کنندگان استانداردهای امریکا برای تفاوت بین 4G تقلبی از 4G واقعی، LTE را تعریف کردند که به معنای تکامل در بلندمدت است.

درنتیجه زمانی‌که روی یک دستگاه برچسب LTE قرار می‌گیرد در مقایسه با 4G به این معنی است که نسبت به 3G بهبود یافته و سرعت بیشتری دارد.

4G چیست؟

سال 2008، موسسه ITU-R استاندارد 4G را ثبت کرد. در استاندارد 4G، حداکثر سرعت انتقال اطلاعات روی شبکه‌های موبایل به 100 مگابیت بر ثانیه می‌رسد، اما در دستگاه‌هایی مانند Hotspot موبایل این سرعت یک گیگابیت بر ثانیه است. البته در سال 2008، چنین استانداردی کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسید. اگرچه ابتدا این هدف به نظر سخت و دراز مدت بود، اما به‌زودی زیرساخت‌های مخابراتی شبکه پیشرفت کردند و فناوری های ارتباطی جهش پیدا کردند. عرضه‌کنندگان شبکه‌های 3G به سرعت 4G را راه‌اندازی کردند که حداکثر سرعت آن برابر با 100 مگابیت بر ثانیه روی گوشی‌های موبایل است.

البته براساس تصمیم سازمان اتحادیه رادیویی اتحادیه بین المللی مخابرات، حداکثر سرعت دانلود در حین حرکت باید 100 مگابیت برثانیه باشد و زمانی که بدون حرکت و ساکن هستید باید به یک گیگابیت برثانیه برسد.

اینترنت TD-LTE

TD-LTE، نسل چهارم اینترنت ثابت است که در مقایسه با نسل‌های پیشین اینترنت از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار است. TD-LTE فاقد محدودیت‌های مکانی است و بدون نیاز به خط تلفن ثابت، در هر جایی (که تحت پوشش این سرویس باشد) قابل استفاده است.

این تکنولوژی جدید، از پایداری بالایی در آپلود و دانلود بهره برده است. چند مورد از ویژگی‌های که TD-LTE  برای هرکاربری جذاب است:

  • صرفه‌جویی در مصرف باتری موبایل
  • کاهش هزینه‌ها
  • بدون محدودیت مخابرات
  • سرعت بالا
  • پایداری بالا و پینگ پایین
  • استفاده همزمان چندکاربر

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید